Каква е перфектната покривка?
Няма универсална такава. Покривката, а и допълненията към нея – тишлайфери, подложки за сервиране се избират по редица показатели: размер, форма, цвят, материал, предназначение и т.н.
Един от най-важните показатели при избора е размерът. За да го определим трябва да знаем както ширината и дължината на нашата маса, така и поводът, по който ще бъде използвана покривката.
При застилането, покривката пада на определена дължина от ръба на масата и тази дължина се нарича Провес. Класическият провес при стандартно сервиране е 25 – 30 см. от всяка страна. Тази дължина е съобразена със обичайната височина на трапезните маси (75 см.) и стандартаната височина на седалката на столовете (45 – 50 см.) Т.е. нормата възприета за красива е когато падайки от ръба на масата покривката стига до седалката на стола. Това позволява прибиране на столовете под масата, без да се нарушава красотата на драперията, не затруднява хранещите се, когато сядат и стават от масата, като същевременно достатъчно добре скрива излишните подробности.
При особено официални случаи или коктейли, покривката стига до земята и е важно да се знае височина на масата, която определя и провеса.
По такъв начин избирайки размер за вашата покривка трябва да използвате долните схеми:
Важно е да се отбележи, че когато става дума за провес до земята, не би следвало да се вижда никаква част от краката на масата. Имайте това предвид, ако ще захванете покривката артистично с панделка, защото тогава би следвало да предвидите по-голяма дължина.
Понякога се използват две покривки една върху друга. Това едновременно придава изисканост на масата, носи конфорт у хранещите се (поради омекотената повърхност) и не на последно място улеснява почистването на масата благодарение на малките размери на втората покривка. При тези случаи, винаги горната покривка е с по-малки размери от долната, а понякога и с различна форма. Обичайно провесът на горната трябва да е на половина или 2/3 от провесът на долната. Ако като горна покривка за кръгла или правоъгълна маса се използва квадратна такава разположена по диагонал, то би следвало диагоналът на квадратната горна покривка да е, не по-малък от ширината или диаметърът на масата и не по-голям от ширината или диаметърът на основната покривка.
Размери на тишлайфер (рънър).
Тишлайферите имат способността да внесат артистичност и специфично настроение на трапезата, благодарение на разнообразните си десени и стилове. Те на практика могат да се разглеждат като допълнителна правоъгълна покривка върху друга основна.
Правило при тишлайферите независимо дали са напречно или надлъжно разположени е провесът им да съвпада с този на покривката. Изключение правят V или U образни тишлайфери, за които е допустим по-къс провес. Възможно е и рънърът да лежи изцяло на масата без да има провес. Що се отнася до ширината им, тя може да варира и те да заемат от 1/3 до 2/3 от масата в средната и част. Ето как би изглеждал тишлайфер с една и съща ширина върху по-тесни и по-широки маси.
Когато тишлайферите се разполагат напречно играейки роля на подложки за сервиране, тяхната ширина не бива да е по-малка от 40 см., което е минималното място необходимо за разполагане на чинии и прибори за един човек.
Размер на подложки за сервиране
Подложките за сервиране също могат да са с различна форма, като това определя и размера им. В класическият случай те са с правоъгълна форма като обичайните размери са 30-35 х 45 см. или 13“ х 19“. Ако са кръгли, то обикновено са с диаметър 30-32 см. или 13“. Съществуват и подложки с елипсовидна, квадратна, трапецовидна или осмоъгълна форма, но в общи линии се спазва правилото за размер осигуряващ достатъчно пространство за разполагане на чинии и прибори върху тях.
Разбира се допустими са както малки, така и големи отклонения от всички тези правила, като най-важното е да се чувствате спокойни и в подходящо ностроение на масата. А в MiaWorks се изработват покривки, тишлайфери и подложки за сервиране по индивидуални размери за вашата трапеза.
Снимките са взети от https://www.partyrentalltdblog.com/lets-talk-linens-the-ultimate-guide-to-table-linen-sizes/ и
https://blog.williams-sonoma.com/tablecloth-size-calculator/